SUCHE PODKŁADY I PODŁOGI PODNIESIONE

Suche podkłady i podłogi podniesione

Są to rozwiązania lekkie i nie wymagające użycia wody, stosowane jako alternatywa dla standardowych podkładów. Z uwagi na wyeliminowanie procesu wysychania, pozwalają na skrócenie czasu pomiędzy montażem podkładu, a pracami wykończeniowymi. Taki system nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku i pozwala na stworzenie przestrzeni dla instalacji.

Ze względu na rodzaj użytego do ich prefabrykacji materiału wyróżniamy:

PODKŁADY GIPSOWO-KARTONOWE

Układa się je w dwóch prostopadłych do siebie warstwach z przesunięciem krawędzi i łączy klejem. Mogą leżeć na podłożu betonowym lub na styropianie jako warstwa wyrównawcza podłogi pływającej. Nadają się do pomieszczeń suchych, czyli o wilgotności nie przekraczającej 70%, w których nie ma ogrzewania podłogowego. Ciężar 1 m2 podkładu to około 26 kg.

PODKŁADY GISPOWO-WŁÓKNOWE 

Składają się najczęściej z dwóch zespolonych elementów, a dzięki dodatkom włókien celulozy są sztywne, odporne na ugięcia, wodę i ogień. Nadają się więc na poddasza i do pomieszczeń wilgotnych, również na systemy ogrzewania podłogowego. Płyty można montować na podłożach betonowych, styropianie, a także na podsypkach wyrównujących i legarach. Ciężar 1 m2 podkładu to około 20 kg.

PŁYTY CEMENTOWE 

Wzmocnione z obu stron siatką z włókna szklanego płyty cementowe są bardzo twarde i odporne na wodę. Poleca się je szczególnie do pomieszczeń wilgotnych. Składają się z dwóch zespolonych płyt, przesuniętych względem siebie tworząc krawędź zakładkową.

Na stropach drewnianych stosuje się często jeszcze jedno rozwiązanie, niezaliczane do suchych podkładów – płyty drewnopochodne (OSB). Mają one grubość od 1,5 do 2,2 cm, szerokość 125 cm i długość 250 cm. W zależności od sposobu montażu na podkłady używa się płyt o krawędziach prostych albo frezowanych.

Wśród tych podkładów znajdują się również produkty o specjalnym przeznaczeniu, na przykład płyty o podwyższonej odporności na wodę i środki chemiczne albo przeznaczone do montażu w technologii tak zwanych podłóg podniesionych (na stopkach o regulowanej wysokości) – w wersji do wykończenia lub już wykończonych np. wykładziną PVC, dywanową lub drewnopodobną. Do miejsc narażonych na duże obciążenia lub działanie wody czy agresywnych środków chemicznych najlepiej wybierać płyty z mieszaniny betonu i bazaltu lub płyty kamienne. Przy odpowiednim montażu daje się z nich uzyskać powierzchnię nie wymagającą wykańczania. Takie płyty są jednak ciężkie – 1 m2 podkładu waży 49 kg.

W naszej ofercie:

SUCHE PODKŁADY NA WARSTWACH IZOLACYJNYCH

Zespolone płyty suchych podkładów i warstw izolacyjnych (styropian, wełna, PIR) jako gotowe elementy układa się na równych istniejących podłożach w sytuacjach, gdy szybko potrzebujemy odizolować podkład posadzkowy i natychmiast przystąpić do jego wykończenia.

SUCHE PODKŁADY NA WASTWIE WYRÓWNUJĄCEJ

Istniejące nierówne podłoża i puste przestrzenie wypełnia się suchą podsypką z perlitu lub mieszanki drobnej frakcji keramzytu, stanowiących tzw. łożysko pod suchy podkład posadzkowy.

SUCHE PODKŁADY NA KONSTRUKCJACH WSPORCZYCH

Taki model montażu suchych podkładów posadzkowych pozwala na stworzenie przestrzeni instalacyjnej o wysokości od 40 mm do nawet do 150 cm.

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. ZAPYTAJ O WYCENĘ >>

+48 660 95 00 94biuro@absskater.pl