Beton polerowany to nic innego jak betonowa płyta posadzki, której nawierzchnia  została poddana obróbce mechanicznej i chemicznej: najpierw szlifowaniu, impregnacji związkami litów sodu lub krzemianów, polerowaniu i impregnacji doszczelniającej i nabłyszczającej. Technologię tę stosuje się na nowych, wysezonowanych  już posadzkach, ale przede wszystkich jest to technologia renowacyjna, stosowana wobec posadzek, które sporo już przeszły. Rozwiązanie to możemy traktować jako dekoracyjne, ale również  jako czysto przemysłowe.

Co walorów mechanicznych betonu – twardości czy odporności na ściskanie – większość z nas ma głębokie przekonanie, że beton jest materiałem trwałym, służącym przez wiele, wiele lat. Ciekawostką jest, że posadzki betonowe były znane i stosowane już przez Rzymian, wiele wieków temu. W Polsce z solidnymi posadzkami betonowymi wykonywanymi profesjonalnie, mamy do czynienia od blisko 30 lat, co oznacza, że większość z nich, każdego dnia narażana na obciążenia i zużycie, wymaga dzisiaj co najmniej renowacji, a niektóre nawet wymiany na nowe.

W obiektach będących w stałej eksploatacji, w których funkcjonują posadzki betonowe wymagające modernizacji, wykonanie tych prac zazwyczaj możliwe jest jedynie w czasie przerw technologicznych lub okresie urlopowym. Zaletą renowacji metodą polerowaną jest to, że można ją wykonywać stopniowo, sukcesywnie, wyłączając poszczególne obszary zakładu. Jeżeli możliwy jest większy front prac, sprawna ekipa 3-4 osób, wyposażona w profesjonalny sprzęt, może w ciągu zaledwie jednego dnia przeprowadzić modernizację posadzki metodą polerowania na obszarze 500-800 m2.

W międzyczasie, po zaimpregnowaniu posadzki i jej polerowaniu nie są już używane żadne inne środki, które wymagałyby długiego czasu utwardzania, czy sezonowania, obszary betonu polerowanego są natychmiast gotowe do użytkowania. A to jeden z istotniejszych argumentów, które decydują o wyborze tej technologii…

 

Leave a Reply

+48 660 95 00 94biuro@absskater.pl