Jednym z elementów posadzek betonowych, które najczęściej ulegają uszkodzeniu są dylatacje, nazywane również szczelinami dylatacyjnymi. Skoro tak często się niszczą, to czy w ogóle są potrzebne?

Dylatacja – po co mi ten detal?

Dylatowanie posadzek betonowych jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej pracy płyty betonowej oraz zapobiegania pęknięciom konstrukcyjnym. Dylatacje wykonujemy nacinając beton do 1/3 lub 1/4 grubości posadzki przemysłowej. W głębi nacięcia dylatacyjnego posadzka pęka. Tak właśnie ma być – beton i tak pęknie, z tą różnicą, iż poprzez dylatacje to my „pękamy beton” tam gdzie chcemy, nie tam gdzie „beton chce”.

Aby zabezpieczyć dylatacje przed zabrudzeniami, wodą, która może się do nich dostać w czasie mycia posadzek, po wyschnięciu płyty betonowej dylatacje wypełnia się sznurem dylatacyjnym i masą trwale elastyczną. Jest to specjalny kit dylatacyjny, który będzie pracował razem z posadzką. Niestety, kit poliuretanowy nie jest tak wytrzymały jak powierzchnia betonowa i z czasem się zużywa, odchodzi, odkleja, częściowo obkurcza. W normalnym, codziennym użytkowaniu posadzki po prostu się zużywa.

„Żółta kartka” – czas przemyśleń i działania

Pojawiają się pierwsze ubytki i to jest ten najgroźniejszy moment. Każdy ubytek w dylatacji osłabia ją i naraża na wyłamania kęsów betonu na jej brzegach, wyłupania i ukruszenia płyty betonowej. To powoduje liczne utrudnienia w pracy na hali magazynowej, naraża użytkownika na dodatkowe koszty i zagraża bezpieczeństwu pracowników.
W halach magazynowych, gdzie jest bardzo duży ruch pojazdów, widlaków, a w szczególności wózków paletowych, takie ubytki bardzo niszczą koła wózków. Wymiana tych elementów jest bardzo kosztowna i częsta. Uszkodzeniom ulegają nie tylko same opony, ale nawet felgi czy osie wózków. Po kalkulacji naprawy dylatacji często okazuje się, że jest to zabieg mniej kosztowny od konieczności naprawy sprzętu poruszającego się po hali.

 

Wnioski są proste, jeśli dylatacje zostały przewidziane na posadzce – należy o nie dbać, a w przypadku uszkodzeń naprawić je jak najszybciej.

+48 660 95 00 94biuro@absskater.pl